توصیه جهت ساخت انواع بتن و سیمان آب بند و غیر آب بند

توصیه جهت ساخت انواع بتن و سیمان آب بند و غیر آب بند

انتخاب سیمان :

استفاده از سیمانهایی با حرارت هیدراتاسیون کم چه جهت مصرف در ملاتهای آب بندی و مقاوم سازی و چه در ملاتهای بتن ریزی و ساخت معمولی ، می تواند تا حدودی سبب کاهش اشکالات مربوط به افزایش درجه حرارت بتن شود. ولی باید درنظر داشت که استفاده از سیمانهای خاص و با تیپ های مختلف ، پیشگیریهای لازم را غیر ضروری نمی سازد. گرچه در درجه حرارتهای معمولی، سیمانهای با حرارت هیدراتاسیون کم، آهسته تر از سیمانهای معمولی هیدراته می شوند ولی میزان هیدراتاسیون آنها با زیاد شدن درجه حرارت افزایش می یابد. هرنوع سیمانی که مصرف شود وقتی بتن گرم می شود قابلیت کاربرد خود را سریعتر از موقعی که سرد باشد از دست می دهد به علاوه گرچه وقتی سیمان با حرارت زایی کم به کار رود درجه حرارت بتن ممکن است تا حدودی در تمام مراحل پائین تر باشد، ولی در شرایط خشک کننده، تبخیر آب در مراحل اختلاط ، حمل ، تزریق و بسط  و عمل آوردن تسریع خواهد شد. اگر بخواهیم عیوبی نظیر ترک خوردگی خمیری یا به عبارتی ترک خوردگی ناشی از باد رخ ندهد لازم است برای به حداقل رساندن این تبخیر تدابیری اتخاذ گردد.

تدابیری مانند : استفاده دقیق از محصولات آب بندی مانند Z90, B70 , N50 و  استفاده از الیاف P.P  و توری های PLC  ،انتخاب سیمان با استانداردهای لازم، استفاده ازماسه دوبار شور و بدون خاک ، استفاده از سیلیس بجای پودر سنگ و یا استفاده از پودر سنگ هایی با کیفیت مطلوب ، دقت در ترکیب نمودن دقیق ملات.

انبار کردن مصالح بتنی و سیمانی و آب بندی :

جهت رسیدن به بهترین نتیجه ممکن کیفی و کمیتی انواع ملات مانند ملاتهای سیمانکاری نما و کف سازی ، بتن های حجیم ، ملاتهای آب بندی ، خمیر بندکشی ، ملاتهای نصب سنگ و کاشی و سرامیک و … بهتر است مصالح مورد نیاز جهت هرروز کاری را از روز قبل در مکان سایه و خنک قرار دهیم . کلیه افزودنی های بتن و همچنین محصولات  آب بندی، ترمیم و مقاوم کننده های بتنی  شرکت NSG  مانند  Z90, B70, N50, sq2000, ma700 ,padab و … تا قبلا از مصرف بایستی در شرایط انبارداری نگهداری شوند .

همچنین در مواقعی که دمای هوا بین ۱۵ تا ۲۲ درجه است و آب مورد اختلاط و دانه های سنگی خنک هستند، سهم گرمایی که بوسیله سیمان به  بتن تازه وارد می شود جزئی است ، معهذا در شرایط واقعاً گرم، استفاده سیمان گرم قدری بیشتر گرمای ناخواسته به بتن تازه داخل می کند. لذا در حد مقدور و امکان بایستی از مصرف سیمان گرم اجتناب نمود. مخصوصا در ملات هایی که جهت استفاده در سیمانکاری ،لیسه کشی و یا آب بندی و رفع نم سازه ها ساخته می شود .

آب مورد نیاز در ترکیب بتن و مصالح بتنی و آب بندی بامحصولات نانو تکنولوژیNSG Z90,B70,N50 :

طبق تجربه ، آب مورد نیاز در ساخت بتن و ملات های آب بندی میبایست حتما از نوع PH خنثی ( اسیدی یا قلیایی نباشد ) وتا حد امکان دارای درجه حرارت حد اکثر ۲۰ درجه باشد بعضی اوقات پیشنهاد اینست که آب مورد نیاز برای اختلاط را سرد نمائیم، در حالیکه به لحاظ نظری این موضوع مطلوب است ولی در عمل برای بتن ریزی های زیاد، مقادیر یخ مورد تقاضا به ندرت در مدت کوتاه و با نرخ مناسب در دسترس می باشد. توجه کنید ملات هایی که جهت سیمانکاری و آب بندی مخازن و استخر ها و مکان های رو باز استفاده می شود چون در معرض تابش نور مستقیم خورشید هستند بایستی بمحض انجام اولین مراحل گیرش فورا کیورینگ وآب پاشی سطحی آغاز شود.

در مواردیکه آب مصرفی از طریق مخازن ذخیره آب تامین می شود بایستی مخازن مذکور را با روکش و یا کاور های هواخور پوشانید و یا از طریق قراردادن آنها در سایه و رنگ آمیزی با رنگهای منعکس کننده در مقابل تششع خورشیدی محافظت نمود.

چنانچه آب مصرفی از لوله آب رسانی و یا شیلنگ های طویل متصل به لوله اصلی شهر بدست می آید، بایستی جذب حرارتی آنها را از طریق گذاردن روپوش و یا کپه کردن خاک روی آنها ودرصورت امکان از طریق دفن لوله به حداقل رسانید.

 کیل کردن، اختلاط و حمل :

حتی در شرایط مطلوب، نباید تأخیری بی مورد بین ساختن بتن و جادادن آن وجود داشته باشد.

اختلاط مواد و محصولات شرکتNSG Z90,B70,N50

چه بمنظور آب بندی ، مقاوم سازی ، رفع نم و چه بمنظور بالا بردن ضریب خمشی و کششی بتن و سخت سازی ملات های نصب سنگ و سرامیک و .. باشد بهتراست قبل از استفاده و برای مصرف همان روز ترکیب گردد و نبایستی در هوای خشک و گرم بمدت طولانی ملات ترکیب شده و خیس را رها کنیم .

از آنجایی که اثر درجه حرارت زیاد واکنش هیدراتاسیون و گرمای ناشی از آن وعامل تبخیر آب و سفت شدگی باعث تسریع در کاهش قابلیت کاربرد بتن می شود و چون هیچ کدام از این عوامل را نمی توان متوقف کرد، لذا بهترین و تنها راه مبارزه با آنها، جادادن بتن بلافاصله پس از اختلاط است.

همچنین اضافه کردن آب به ملاتی که سفت شده (هیدراتاسیون آن تا ۶۰% انجام شده ) و اختلاط مجدد آن به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

( به ملات ها فقط زمانی میتوان اندکی آب اضافه کرد که تازه شروع به خشک شدن کرده اند و هنوز اثری از سفت شدگی در آن نیست در ملات یا بتن هایی که جهت آب بندی و مقاوم سازی با محصولات شرکت NSG ساخته شده اند ، افزودن مقداری ماده N50 و یا B70 میتواند خاصیت از دست رفته ملات را جبران و مقاومت ، سختی ملات را بالا ببرد .)

جادادن و پرداخت سطوح بتنی

در هنگام جادادن ( ویبراسیون) بایستی دقت بالایی بکار گرفته شود به گونه ای که در فضای داخلی بتن یا ملات هوا باقی نماند  وهوای داخل آن تا حد امکان  خارج گردد چون هوای محبوس در یک توده بتنی و ملات ها باعث به اصطلاح پوک شدن آن خواهد شد .

مطلوب آنست که بتن چنان جا داده شود که در آخرین مرحله جا گرفتن در قالب سریعاً ویبره شود. ماده N50 و B70 و Z90 به لحاظ تشکیل شدن از کو پلیمرهای نانو ویژگی منحصر بفردی در این زمینه دارند . همواره بایستی شرایط را به گونه ای رقم زد که آب موجود در عمق بتن و ملات ها با سرعت کافی و یک دست به سطح بتن انتقال یابد. درغیر این صورت سطح بتن منقبض شده و ترک ها تشکیل می شوند.

در بتن و ملات های آب بند که جهت ساخت استخر ، پشت بام ، روف گاردن ، نما ، سرویس های بهداشتی ، کف سازی سالن ها و پارکینگ ها و کلیه مکان هایی که آب بندی و رفع نم و رطوبت از اهمیت ویژه ای برخوردار است  وجود این ترکها مشکلات بسیار عدیده ای را ایجاد مینماید . هر چند این ترک ها در بتن مسلح وملات های غیر آب بند که آب بندی و رطوبت در آنها اهمیت ندارد ، از اهمیت سازه ای برخوردار نیستند اما گاهی همین ترک ها به عمق نفوذ کرده و در اینصورت ممکن است در محل مجاورت با آرماتورها، باعث خوردگی آنها و نهایتاً ضعف پنهانی سازه شود .

لذا توصیه اکید می شود قبل از ساخت بتن و ملات حتما از ممواد N50 و  B70 استفاده گردد و پس از جادادن بتن فوراً تدابیری اتخاذ شود که تبخیر به صورت مثبتی کاهش داده شود.

روشهای پیشنهاد شده عبارتند از:

ایجاد بادشکن های موقت در سمت وزش باد ، آب پاشی ریزمه در اولین زمان ممکن (جهت بالا بردن میزان رطوبت هوائی که در تماس با بتن است ) و آب پاشی مستقیم بمحض اولین گیرش (تقریبا ۶تا ۸  ساعت بعد از بتن ریزی ) ، پیش بینی روکشهایی مانند گونی نخی خیس روی سطح بتن یا ملات .

نظر خود را بنویسید

گزارش کالای تقلبی
دریافت مشاوره!  
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp کارشناس پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید